Kolędowanie Chóru SMK

W ostatnią niedzielę stycznia Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej pożegnało żłóbek.
W Parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach o godzinie 16.00 zabrzmiała kolęda „Adeste Fideles” - w wolnym tłumaczeniu: Chodźcie, chodźcie wszyscy wierni do Betlejem i zobaczcie Go! - Na cztery głosy zaśpiewał chór pod dyrekcją Ady Gliszczyńskiej.

W czasie kazania ks. proboszcz odwołał się do drugiego czytania, czyli Hymnu o miłości. Mówił o emocjach, które powinniśmy kontrolować. To Bóg jest naszym wzorem do naśladowania. Nieśmy sympatię i dobro, bo jak powiedział św. Franciszek Salezy „więcej much złapie się na kroplę miodu niż na całą beczkę octu".

Po Mszy św. licznie zgromadzeni parafianie uczestniczyli w krótkim koncercie. Pierwszy w repertuarze utwór to kolęda dzieciństwa ks. Macieja Kępczyńskiego, który również jest dyrygentem chóru. Kolęda „Śliczna Panienka” jest znana również pod tytułem „O siano, siano”. Wybrzmiały też podniosłe „Tryumfy” i spokojne „Lulajże Jezuniu”. Podczas zapowiadania tej pięknej polskiej kołysanki, ks. Kępczyński zwrócił uwagę, że według zamysłu autora musi to śpiewać św. Józef. W końcu występują słowa „A ty go matulu w płaczu utulaj”. Nie zabrakło skrzypiec, które wtórowały kolędzie „Oj maluśki”. Parafianie z zachwytem wysłuchali koncertu, jednak sami również włączyli się do jego tworzenia.

Więcej o Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej już za 2 tygodnie w Tygodniku Niedziela!

Tekst i zdjęcia: Maria Pilińsk/ Tygodnik katolicki Niedziela