Diecezjalne obchody ku czci św. Cecylii 2022

W sobotę 19.11.2022 r. w toruńskiej katedrze odbyły się uroczystości związane ze wspomnieniem św. Cecylii- patronki muzyki kościelnej.
Na Mszę św. przybyły chóry nie tylko z Torunia, ale również z Nowego Miasta Lubawskiego. Mszy św. przewodniczył proboszcz parafii ks. prał. Marek Rumiński. W czasie liturgii posługę muzyczną podjęły wszystkie chóry.

- Dziękujemy wam, że pomagacie nam chwalić Boga - mówił na początku Mszy św. ks. prał. Marek Rumiński.

W homilii ks. kan. Mariusz Klimek zwrócił się do zebranych w katedrze chórów. - Naszemu działaniu ma towarzyszyć myślenie, że ku zmartwychwstaniu zmierzamy. Z muzyki się nie wyrasta, ale do starości będzie ona towarzyszyć człowiekowi - mówił. - W niebie wszystko będzie miało swoje piękne miejsce, a pierwsze miejsce zajmie w końcu Ten, Który stworzył ciebie i mnie, stworzył muzykę.

Podczas Mszy św. na organach grał Dawid Wesołowski. Po Eucharystii odbył się krótki koncert organowy w wykonaniu Szymona Piotra Ofiary, a następnie ksiądz proboszcz wraz z ks. Maciejem Kępczyńskim, dyrektorem Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, złożyli podziękowania zebranym oraz muzykom zaangażowanym w wydarzenie.

Tekst i zdjęcia: Beata Patalas/ Niedziela/ Głos z Torunia.