Diecezjalne obchody ku czci świętej Cecylii, II część obchodów 25-lecia SMK

Diecezjalne obchody ku czci świętej Cecylii, II część obchodów 25-lecia SMK

W toruńskiej katedrze Świętych Janów 27 listopada miały miejsce diecezjalne obchody ku czci św. Cecylii.

Na Mszy św. zgromadzili się muzycy kościelni oraz członkowie chórów m.in. z toruńskich parafii św. Maksymiliana, katedry i św. Józefa, grudziądzkiej fary czy nowomiejskiej bazyliki. Eucharystii przewodniczył przewodniczący Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej ks. kan. Mariusz Klimek w koncelebrze z dyrektorem Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej ks. Maciejem Kępczyńskim oraz ks. Robertem Narodzonkiem, opiekunem Chóru św. Cecylii z Nowego Miasta Lubawskiego.

Zgromadzeni modlili się w intencji muzyków kościelnych, ale także w intencji powrotu do zdrowia prof. Elżbiety Wtorkowskiej z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

W homilii ks. Kępczyński zaznaczył, że "Muzyka kościelna nigdy nie będzie nośnikem szczęścia, jeśli nie będzie miala osób, które kochają ją mimo wszystko, mimo jej wzlotów i upadków, jakie zdarzały się przez wiele wieków. Choć w uprawianiu muzyki kościelnej pojawiają się różne frakcje i zwolennicy różnorakich postaw, ona chce od nas tylko jednego: miłości". To istotne w czasach, które gloryfikują raczej muzykę użytkową, rozrywkową, która nieraz - niestety - wkracza również do kościołów.

Ksiadz Maciej przypomniał dzieje katedralnego obrazu św. Cecylii, do czasów wojny znajdującego się w prezbiterium, dziś zaś - pod chórem. Zwrócił również uwagę, że św. Cecylia, której imię można przetłumaczyć jako Lilia Niebios, jest potężną orędowniczką, szczególnie wobec tych, którzy pragną ocalić piękno muzyki kościelnej.

Z okazji 25-lecia Studium Muzyki Kościelnej w katedrze odbył się koncert organowy.

Tekst: Renata Czerwińska/ www.diecezja-torun.pl
Zdjęcia: Mateusz Mielczarek