Diecezjalne uroczystości ku czci św. Cecylii

Diecezjalne uroczystości ku czci św. Cecylii

Chóry diecezji toruńskiej świętowały wspomnienie swojej patronki.
Na Mszy św. w toruńskiej katedrze zebrali się chórzyści z całej diecezji, w tym chór św. Cecylii z Nowego Miasta Lubawskiego, chór św. Maksymiliana z Torunia, schola katedralna Schola Cathedralis Thorunensis, chór toruńskiej parafii św. Józefa Perpetuo Soccorso, chór parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z Torunia, chór Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej, chór parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielawach i gregoriańska schola Liquor Pacis.

Jak zaznaczył we wstępie proboszcz parafii, ks. prał. Marek Rumiński, muzycy wykonujący muzykę kościelną nie są "oprawą liturgiczną" - ich praca jest integralną częścią liturgii.

Eucharystię sprawowali ks. Maciej Kępczyński, dyrektor Studium Muzyki Kościelnej Diecezji Toruńskiej oraz ks. Robert Narodzonek, opiekun chóru z Nowego Miasta Lubawskiego.

W homilii ks. Kępczyński zwrócił uwagę na podobieństwa św. Cecylii i św. Katarzyny Aleksandryjskiej (której wspomnienie dziś przypada) do muzyków troszczących się o piękno muzyki kościelnej. Zachęcił, by "nie dać się okraść z talentu - muzyki, która chwali Boga" i która jest darem dla całego Kościoła.

Po Mszy św. trzy osoby odebrały dyplom Studium. Byli to: Hubert Maria Basiński, Szymon Piotr Ofiara i Katarzyna Melzacka.

Po recitalu organowym w wykonaniu Jarosława Ciechackiego chorzyści udali się do Wyższego Seminarium Duchownego. Tam bp Wiesław Śmigiel dokonał poświęcenia organów piszczałkowych.

Po poczęstunku i integracji przyszedł czas na warsztaty organowe pod kierunkiem prof. Tomasza Orlowa.

Tekst i zdjęcia: Renata Czerwińska/ Diecezja Toruńska